تبلیغات
networkranksign - راهنمای خرید بهترین کیبورد گیمینگ

networkranksign

از زمانی که PC گیمینگ به میان آمد، کیبوردهای گیمینگ هم با ما همراه بوده‌اند. اکثر کیبوردهای گیمینگ بیش‌تر قابلیت‌های شخصی سازی اضافه‌تر و کلیدهای بیش‌تر به عنوان شورت‌کات ارائه می‌کنند؛ اما بعضی از المان‌های طراحی کیبوردها هستند که فقط مختص گیمرهای مشکل پسند (همان‌هایی که دوست دارند هر چیزی در اتاقشان نوری از خودش منتشر کند) نیست و بعضی از این المان‌های مهم، تاثیر به سزایی در لذت بخش‌تر کردن تجربه بازی یا حتی بهبود تعامل شما با عنوان موردعلاقه‌تان دارند؛ اما چه کیبوردی چنین احساسی را به ما القا می‌کند؟ گیم‌شات در این راهنمای خرید به معرفی بهترین کیبورد گیمینگ موجود در بازار خواهد پرداخت.


کیبوردهای مکانیکی یکی از اجزاء اصلی در PC گیمینگ هستند. کلیدهای مکانیکی دقت بالاتر، واکنش پذیری بهتر و مقاومت بالاتری در ضربه پذیری دارند و مهم‌تر از آن در هر مدلی عرضه می‌شوند؛ اما مشابه هر قطعه سخت افزاری، این وسیله هم دارای اختصارات و اصطلاحاتی مختص به خودش است که قبل از مشاهده راهنمای خرید، دانستن آن‌ها ضروری می‌باشد.

سویچ مکانیکی: مکانیسمی زیر کلیدها است که به ضربه‌ها یا فشرده شدن کلید واکنش نشان می‌دهد. هر کلید سویچ منحصر به فرد و مخصوص به خودش را دارد که سیگنال‌های مشخصی را به محض فشرده شدن ارسال و به نوعی، فشرده شدن کلید را ثبت می‌کنند. سویچ‌های Cherry MX معمول‌ترین مدل سویچ در کیبوردهای مکانیکی بوده و با کدگذاری رنگی که بیانگر ویژگی‌ها متفاوت در هر رنگ است عرضه می‌شود.

نقطه بکارگیری (Actuation Point): نقطه‌ای که ضربه به کلید را ثبت می‌کند.

نیروی بکارگیری (Actuation Force): نیروی موردنیاز برای ثبت فشردن یک کلید و تحریک یک سویچ؛ هر چقدر نیروی موردنیاز بالاتر باشد یعنی شما نیروی بیش‌تری برای فشردن کلیدها نیاز دارید که بستگی به چگونه تایپ کردن شما دارد.

لمس کلیک: در نقطه بکارگیری، صدای کلیک منحصر به فردی برای هر کلید وجود دارد که مشخص می‌کند کلید فشرده شده است یا خیر. سویچ‌های آبی رنگ Cherry MX معمولا صدای بیش‌تری در هنگام فشردن کلیک‌ها ایجاد می‌کنند و مطمئنا این صدای مناسبی برای یک فضای اداری نیست، مگر اینکه بخواهید همه را دیوانه کنید.

لمس ضربه: یک ضربه مشخصی در نقطه بکارگیری وجود دارد که نشان از فشرده شدن کلید را در بردارد. با اینکه نسبت به لمس کلیک، صدای منحصر به فردی ندارد اما سر و صدای کم‌تری حین فشرده شدن ایجاد می‌کند.

خطی: سویچ‌های خطی نه لمس کلیک دارند و نه لمس ضربه و تنها چیزی که مانع فشرده شدن کلیک می‌شود نیروی بکارگیری است. این مدل سویچ‌ها کم‌ترین کار برای فشردن کلید طلب می‌کنند و برای تایپ سریع‌تر مناسب هستند. هر دو مدل قرمز و سیاه سویچ‌های Cherry MX از نوع خطی می‌باشند.

کیبوردهای Tenkeyless: کیبوردی است که صفحه شماره یا به اصطلاح Numpad را در خود ندارد. این مدل از کیبوردها گزینه مناسبی برای افرادی می‌باشد که میز کارهای کوچکی دارند یا به سبک مینیمالیستی علاقه دارند.

قشاء: مطمئنا اگر کیبورد باز شده دیده باشید، یک صفحه نرم و دارای برآمدگی را مشاهده کرده‌اید که مشابه یک قشا، زیر کلیدها قرار می‌‍گیرد. این صفحه باعث ایجاد یک فشار پذیری نرم و کم سر و صدا برای کلیدها می‌شود؛ هرچند یک صدای ترق و تروق را برای کیبورد ایجاد می‌کند.

کلیدهای ماکرو: کلیدهای ماکرو، کلیدهایی هستند که خارج از طراحی استاندارد برای کیبوردها طراحی و افزوده می‌شوند. کاربرد آن‌ها این است که می‌توانند به عنوان یک کلید خالی برنامه ریزی شوند تا با فشردنشان، عملیات یا عملیات‌های خاصی انجام شوند. برای گیمرها، این کلیدها می‌تواند به عنوان میانبری برای عملیات‌های مختلف در بازی برنامه ریزی شوند.

تعداد کلیدهای N: این حالت هر ضربه را سریعا ثبت می‌کند. این یعنی شما نسبت به تعداد کلیدهایی که فشار می‌دهید محدود نیستید.

میزان نمونه برداری: به این معناست که اتصال USB هر چند وقت یک بار ورودی‌های جدید را چک کند. کیبوردهای این راهنما همه میزان نمونه برداری بالایی دارند (1000 هرتز که به معنای شناسایی در هر 1 میلی ثانیه است) این رقم به اندازه‌ای بالا بوده که از لگ جلوگیری کند.

سانتی‌نیوتون (cN): واحدی برای اندازه گیری فشار و نیرو است.

مشخصات سویچ‌های کیبوردهای مکانیکی
راهنمای خرید بهترین کیبورد گیمینگ

همه کیبوردها در شرایط سختی تست شدند. ما تست تایپ 60 ثانیه‌ای از آن‌ها گرفتیم و همچنین یک راند اورواچ با هریک از آن‌ها بازی کردیم؛ ما همچنین نرم افزارهای موردنیاز هر کیبورد را نصب کردیم تا ار عملکرد نور پس زمینه و کلیدهای ماکرو مطمئن شویم.

با گذراندن مرحله آشنایی با اختصارات و اطلاحات، وقت آن است که به سمت مدل‌های منتخب برویم. ما راجع به ارگونومی، کاربردپذیری و ویژگی‌های هر کیبورد صحبت می‌کنیم.

راهنمای خرید بهترین کیبورد گیمینگ

Logitech G710 Plus
ویژگی‌ها:

مدل سویچ: Cherry MX Brown (مدل‌های آبی هم موجود است)
دارای 6 کلید ماکرو
کلیدهای چند رسانه‌ای، کنترل صدای اسکرولی
کلیدهای کنترل ویندوز
دارای حلقه‌های تقلیل مخصوص که صدای فشردن کلید را کاهش می‌دهد
دارای نور پس زمینه سفید
دو درگاه USB
دارای استراحتگاه مچ قابل جداسازی
درایور مخصوص لاجیتک برای گیمینگ و همچنین برنامه ریزی کلیدهای ماکرو برای انجام عملکردها
ابعاد  50 سانتی متر برای طول، 4 سانتی متر ضخامت، 22 سانتی متر عرض
وزن 1460 گرم
بررسی

این کیبورد یکی از مدل‌های سنگین و بزرگ در این ارزیابی است. مدلی که تست کردیم، دارای سویچ Cherry MX Brown بود که دارای Tactile Bump کم در نقطه بکارگیری است اما چیزی که بیش‌تر جلب توجه می‌کند، استفاده از حلقه‌های کم کننده صدا است که صدای کلیدها را به مقدار قابل توجهی کم می‌کند.

این کیبورد امکانات زیادی را ارائه می‌کند؛ 6 کلید G قابل برنامه ریزی در سمت چپ، 3 کلید برای سویچ بین پروفایل‌های مختلف، کلیدهای چند رسانه‌ای، نور پس زمینه و کلید اسکرولی برای تغییر صدا.

با اینکه انتظار می‌رفت نور پس زمینه RGB داشته باشد، اما G710+ امکانات زیادی دارد که نبود این ویژگی را کم رنگ می‌کند.

قیمت: 129.99 دلار (حدودا 520 هزار تومان)

راهنمای خرید بهترین کیبورد گیمینگ

Corsair K70 RGB Rapidfire
ویژگی‌ها

مدل سویچ: Cherry MX Speed Switch
دارای نور پس زمینه RGB
کلیدهای چند رسانه‌ای
سطح آلومینیوم برس خرده، بافت متفاوت استراحت دست
استراحتگاه دست قابل تعویض
دو درگاه USB
کابل بافته شده
ابعاد 43 سانتی متر طول، 16.5 سانتی متر عرض، 4 سانتی متر ضخامت
وزن 1200 گرم
بررسی

کیبورد K70 به نوعی پرچمدار شرکت Corsair از نوع مکانیکی است. به صورت خلاصه باید گفت کسانی که دست‌های سنگینی دارند به خاطر شل‌تر بودن کلیدها نسبت به دیگر کیبوردها و همچنین فاصله کم‌تر نقطه به کارگیری، ممکن است به صورت ناخواسته کلیدها را فشار دهند یا بدون اینکه متوجه باشند، کلید را پایین نگه دارند.

بدنه K80 از آلومینیوم برس خرده تشکیل شده که خیلی مقاوم است و وزن زیادی هم ندارد. این کیبورد ویژگی‌های متنوع و کاربردی زیادی دارد؛ مثلا یک USB Pass-Through (مثل یک دانگل برای تبدیل پورت معمولی کیبوردها به USB می‌باشد)، جایگاه استراحت دست قابل جداسازی، کلیدهای چند رسانه‌ای و همچنین کلیدهای قابل جداسازی و جابه جایی از ویژگی‌های این کیبورد می‌باشد. در طراحی کلیدهای کیبورد سعی شده اصول ارگونومیک رعایت شود اما به نظر من نتیجه آنچنان خوب از آب درنیامده است.

نرم افزار Corsair Utility Engine ممکن است هزینه اضافی داشته باشد، اما به کاربر اجازه می‌دهد تا کیبوردش را شخصی سازی کند و عملکرد کلیدها را تغییر دهد و همچنین نور پس‌زمینه را تغییر دهد؛ شما همچنین قابلیت تغییر رنگ را در حالت RGB دارید و همچنین افکت‌های مختلفی هم وجود دارد که با اسامی typing، wave ، pulsating و color cycling قابل استفاده می‌باشند.

قیمت این کیبورد بالا است، اما با خریدن آن به ویژگی‌های دست پیدا می‌کنید که برای بسیاری از گیمرها جالب هستند.

قیمت: 169.99 دلار (680 هزار تومان)

راهنمای خرید بهترین کیبورد گیمینگ

Razer Blackwidow Ultimate 2014
ویژگی‌ها

نوع سویچ: Razer Green Switch
نور پس زمینه سبز (روشنایی متغیر)
5 کلید قابل برنامه ریزی ماکرو
2 درگاه USB
1 USB Pass-Through
یک درگاه صدا و یک درگاه میکروفون
وزن: 1500 گرم
ابعاد: 47.5 سانتی‌متر طول، 17 سانتی‌متر عرض، 2 سانت ذخامت
بررسی

این کیبورد دارای سویچ سبز شخصی سازی شده Razer است که حس مشابهی سویچ Cherry MX Blue ارائه می‌کند. مثل سویچ‌های آبی، سویچ Razer Green هم می‌تواند پر سرو صدا باشد و اطرافیانتان را آزرده کند؛ البته این صدا همچنین می‌توانید به شما اطمینان دهد که کلیدی را اشتباهی یا اتفاقی فشار نمی‌دهید؛ این باعث می‌شود در کاربرد گیمینگ، خطای کاربر به حداقل برسد.

محصولات شرکت Razer از نرم افزار Razer Synapse برای شخصی سازی کامل کیبورد استفاده می‌کنند؛ این نرم افزار مانند اکثر مدل‌های مشابه شرکت‌های دیگر قابلیت شخصی سازی افکت‌های نور پس زمینه و برنامه ریزی کلیدهای ماکرو را ارائه می‌دهد. این صفحه کلید دارای 5 کلید ماکرو در سمت چپ است. اگر شما از آن دسته هستید که دوست دارید فعالیت‌های مختلفی در بازی را با فشردن یک کلید انجام دهید، این کلیدها بسیار برایتان کارآمد خواهند بود. کلیدهای ماکرو باید برنامه ریزی شوند، یعنی اگر کیبورد را تازه گرفته باشید بدون برنامه ریزی که در داخل نرم افزار کیبورد انجام می‌شود، هیچ کاری انجام نمی‌دهند. البته فرآیند برنامه ریزی آن‌ها بسیار ساده است و با razer Synapse می‌توانید به سرعت آن‌ها را برای عملکرد دلخواهتان شخصی سازی کنید.

ورودی‌های میکروفون و صدا در سمت راست کیبورد قرار گرفته‌اند؛ وجود این ورودی‌ها مخصوصا برای سیستم‌هایی که دسترسی به پنل پشتی کیس برایشان دشوار است، می‌تواند موثر و کارآمد باشد.

این مدل از کیبورد فقط دارای نور پس زمینه به رنگ سبز می‌باشد؛ اگر به دنبال مدل‌هایی با نور پس زمینه با پروفایل RGB هستید، مدل Chroma از کیبوردهای Razer برای شما موجود می‌باشند.

قیمت: 129.99 دلار (520 هزار تومان)

راهنمای خرید بهترین کیبورد گیمینگ

Razer Blackwidow Tournament Edition Chroma
ویژگی‌ها

نوع سویچ: Razer Green
دارای نور پس زمینه RGB
طراحی Tenkeyless (بدون صفحه شماره یا Numpad)
کابل بافته شده قابل جداسازی
یک ورودی USB
وزن: 950 گرم
ابعاد: 36.5 سانتی‌متر طول، 15 سانتی‌متر عرض، 3 سانتی‌متر ضخامت
بررسی

مانند مدل قبلی که بررسی شد، این کیبورد هم از سویچ‌های Razer Green بهره می‌برد که  مانند سویچ‌های Cherry MX Blue هستند.

اگر روی میزتان فضای کار محدود و کوچکی دارید و معمولا از numpad استفاده نمی‌کنید، این این کیبورد برایتان بهترین انتخاب است. این کیبورد قابل حمل می‌باشد و از یک کابل بافته شده قابل جداسازی بهره می‌برد.

محصولات Chroma شرکت Razer پشتیبانی کامل از پروفایل رنگ RGB را ارائه می‌دهند، همچنین مانند همه محصولات این شرکت، نرم افزار Razer Synapse  برای دسترسی به امکانات کامل شخصی سازی کیبورد برای کاربران موجود است که می‌توانید با استفاده از این نرم افزار افکت‌های مختلفی را به نور پس زمینه اضافه کنید و رنگ‌ها را تغییر دهید و امکانات دیگر.

این کیبورد همچنین با یک بسته قابل حمل سخت عرضه می‌شود که تاکید بیش‌تری بر قابلیت جابه‌جایی آن دارد.

قیمت: 109.99 دلار (440 هزار تومان)

راهنمای خرید بهترین کیبورد گیمینگ

Cooler Master QuickFire TK
ویژگی‌ها

نوع سویچ: Cherry MX Brown
نور پس زمینه سفید رنگ
طراحی فشرده با وجود numpad
کنترل‌های چند رسانه‌ای
کابل بافته شده قابل جداسازی
یک ورودی USB
وزن: 800 گرم
ابعاد:38 سانتی‌متر طول، 13.7 سانتی‌متر عرض، 5 سانتی‌متر ضخامت
بررسی

کیبورد QuickFire TK از طراحی منحصر به فردی بهره می‌برد؛ طراحی به صورت فشرده اجرا شده و علاوه بر داشتن numpad به صورت فشرده کلیدهای جهت را زیر numpad قرار داده. برای استفاده باید از numlock استفاده کنید که کمی وقت برای یادگرفتن استفاده نیاز دارید. این خلاقیتی بود که سازندگان برای کوچک‌تر کردن ابعاد و همچنین بهره بردن از Numpad استفاده کرده‌‌اند.

از این کیبورد مدل‌های مختلفی عرضه شده که دارای سویچ‌های مختلفی هستند. مدلی که دارای سویچ قهوه‌ای است با رنگ نور پس زمینه سفید عرضه می‌شود و سویچ‌ قرمز با رنگ نور پس زمینه قرمز و سویچ آبی با نور آبی رنگ  ارائه می‌گردد. شما می‌توانید جوری نور پس زمینه را برنامه ریزی کنید که فقط زیر کلیدهای  جهت  و WASD را با پنج حالت مختلف روشنایی روشن کند یا اینکه همه کلیدها را پوشش دهد. کابل ورودی به صورت بافته شده و قابل جداسازی طراحی شده و باعث می‌شود کیبورد به راحتی قابل جابه‌جایی باشد.

مدلی که ما استفاده کردیم با سویچ Cherry MX Brown ساخته شده بود و این مدل دارای سر و صدای فشردن کلید است؛ بنابراین شکما باید بسته به مکانی که می‌خواهید از آن استفاده کنید، در خانه یا محل کار، با آگاهی این کیبورد را بخرید.

این کیبورد بسیار ساده طراحی شده و کار با آن هم ساده است، اما در کل کیبورد بسیار خوبی می‌باشد. اگر شما خیلی به شخصی سازی‌های فراوان و انواع افکت‌ها و رنگ‌ها اهمیتی نمی‌دهید، این کیبورد می‌تواند همراه خوبی برای شما باشد.

قیمت: 89.99 دلار (360 هزار تومان)

نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :